Kaip veisti?

Kergimui reikia pasiruošti atsakingai.

Iš anksto nuspręskite su kokiu patinu kergsite dar prieš kalei pradedant rujoti. Patiną išsirinkti nėra paprasta, todėl pradėkite nuo šunų parodų – stebėkite parodose dalyvaujančius patinus, reproduktorių konkursus. Tai padės įvertinti šuns eksterjero privalumus ir trūkumus. Jokiu būdu nesirinkite patino vien pagal jo titulų skaičių. Tituluotas – nebūtinai geriausias. Įvertinkite, kad abu šunys neturėtų bendrų eksterjero trūkumų. Patikrinkite, ar abiejų šunų kilmės liudijime nėra artimų giminaičių, kad nebūtų neleistinos kraujomaišos. Rinkite informaciją ir sužinokite, ar patinkantis patinas jau turėjo palikuonių, kokia jų sveikata, pasiekimai parodose. Būtinai pabendraukite su patino savininku. Aptarkite žodžiu visas kergimo sąlygas. Vėliau šitas sąlygas bus galima surašyti raštiškai į LKD (Lietuvos Kinologų Draugijos) išduodamą kergimo sutartį (galima gauti savo klube arba atsisiųsti internetu http://www.kinologija.lt/?page_id=640&lan=ltu).

Kalei pradėjus rujoti, suduokite vaistų nuo kirminų, jeigu to nepadarėte iki kergimo, vėliau jokių būdų jų nebeduokite. Likus mėnesiui iki rujos, galima padaryti kalei bakteriologinį tyrimą, kad, esant reikalui, dar spėti išsigydyti.

Kergimas nėra paprastas procesas. Įprastai kergimas atliekamas du kartus, kad užtikrinti apvaisinimą. Tai daroma apie 11-13, arba pvz. 12-14 rujos dienomis. Tačiau būna kalių, kurios vaisingiausios tik apie 20 dieną. Todėl įprasta daryti progesterono lygio testą, kuris tiksliausiai nurodo kalės vaisingas dienas. Atkreipkite dėmesį, kad progesteronas gali būti matuojamas dvejopais vienetais: ng/ml arba nmol/l. Pirmą progesterono lygio testą galima atlikti apie 6-ją rujos dieną. Progesteronas yra hormonas, kuris kalės kraujyje atsiranda tik įvykus ovuliacijai. Ovuliacija prasideda, kai progesterono koncentracija būna 15-25 nmol/l. Kergti kalę galima, kai jo lygis siekia 10 nmol/l, tačiau geriausia, kai progesteronas pakils iki 20-25 nmol/l.

Kergimas gali būti atliekamas tiek natūraliu, tiek dirbtiniu būdu. Kokių būdu bus kergiami šunys, turėtumėte aptarti su patino savininku.

Pirmą kartą kergdami kalę, būtinai pasikvieskite išmanantį tai žmogų arba kreipkitės į savo veterinarą.

MOPSO veislės standartas

Genetinis fondas

Ligos

Lytinis ciklas

Patinai veisimui

Spermos bankas

Kalės nėštumas