Lytinis ciklas

Žinoti, kaip kinta lytinis ciklas, naudinga ne tik norint veisti gyvūnus, bet ir norint suprasti kalės charakterio svyravimus.
Įprastai kalėms ruja būna dukart per metus, tačiau gali pasitaikyti ir tris kartus, o kartais ir vieną kartą. Pirmoji ruja būna nuo pusės metų. Kalių lytinis ciklas skirstomas į keturis periodus:

1. Priešrujis. Trunka 2 – 20 dienų. Pasirodo kraujingos išskyros. Kalė patinų neprisileidžia, tačiau iš jų dėmesio sulaukia. Šiuo periodu padidėja estrogeno kiekis.  Kalė dažniau šlapinasi, kartu palikdama ir feromonų kvapą kaip ženklą patinams. Kadangi kalė nėra pasiruošusi poravimuisi, patinui esant šalia ji sėdės, nesikels, gali būti agresyvi.

2. Tikroji ruja. Trunka 5 – 14 dienų. Yra išskyrų, matosi lytinių organų patinimas. Todėl pasikeičia kalės elgsena – ji prisileidžia patinus, prie patinų eina atbulomis, plačiai vizgina uodegą, kad paskleistų savo kvapą arba suka uodegą į šoną.

3. Porujis. Trunka 60 – 90 dienų. Kalės vėl nebeprisileidžia patinų. Dėl padidėjusio progesterono kiekio gali prasidėti tariamas nėštumas.

4. Tarprujis. Trunka 2 – 3 mėnesius iki kito priešrujo.

Kada suleisti kalę su patinu ?

Ovuliacija įvyksta maždaug 10 – 14 tikrosios rujos dieną. Tuo metu geriausia kalę suleisti su patinu. Lytinio ciklo ir atskirų jo periodų trukmė ir periodiškumas gali varijuoti. Norint tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną, reikia daryti kraujo tyrimus, kurie remiasi progesterono kiekio pakitimais. Tikrosios rujos metu padidėja progesterono kiekis. Antrą kartą gyvūnai suleidžiami po 24 arba 48 valandų.

Kaip rūpintis kale rujos metu?

Priešrujo ir tikrosios rujos metu iš išorinių lytinių organų pasirodo išskyros. Šiuo metu praktiška naudoti specialias kelnaites rujojančiai kalei. Kelnaičių įdėkliukus būtina keisti dažnai, kad nesusidarytų palankios sąlygos mikroorganizmams. Norint apsaugoti rujojančias kales nuo patinų galima naudoti apsauginius purškalus. Rujos metu kalės išskiria daug feromonų, kurie vilioja patinus. Purškalai maskuoja rujojančių kalių išskiriamą feromonų kvapą, todėl patinai nebereaguoja. Prieš pasivaikščiojimus ar parodas apipurškiamas kalės pauodegys.

Kada sterilizuoti kalę?

Jeigu neplanuojate užsiimti veisimu, geriausia kalę sterilizuoti iki pirmos rujos. Taip maksimaliai sumažinama rizika vėliau kalei sirgti su reprodukcija susijusiomis ligomis. Jie kalė subrendusi, geriausia sterilizuoti praėjus 4 – 6 savaitėms nuo paskutinės rujos pradžios. Sterilizuoti rujos metu nerekomenduojama, nes kraujagyslės būna pritvinkusios kraujo, operacija tampa daug sudėtingesnė ir pavojingesnė.

Kalių vaisingų dienų nustatymas