Hendlingas

Hendlingas (angl. handling), tai šuns dresūros rūšis, o būtent šuns ruošimas parodai. Kaip ringe dirba profesionalūs hendleriai (vedliai) galima pamatyti stebint hendlerių konkursą. Hendleris (vedlys) padės profesionaliai išstatyti Jūsų šunį parodoje ir parodyti jį kaip įmanoma profesionaliau.  Tokiu vedliu gali tapti kiekvienas norintis, bet žinoma prieš teks pasimokyti hendlingo subtilybių. Jeigu galvojate, kad sugebėsite, pabandysime apie šuns ruošimą parodai papasakoti plačiau.

hendl

Ringo pavadėlio pasirinkimas

Kas tai yra ringo pavadėlis? Tai specialus pavadėlis, skirtas rodyti šunį parodoje. Ringo pavadėlis turi būti patogus tiek žmogui (vedliui), tiek šuniui. Ringo pavadėlio spalva turi derėti su šuns kailio spalva, o pats pavadėlis atitikti šuns rodymo stilių.

Ringo pavadėliai skirstomi į smaugiamus, pusiau smaugiamus ir pavadėlius su fiksatoriumi.

smaugt

pusiau_smaugt

Pavadėlis gali būti pagamintas iš odos, sintetinis ar metalinis (grandinėlė). Ta pavadėlio dalis, už kurios jis laikomas, turi būti tvirta, bet minkšta ir nestora, kad tilptų rankoje. Geriausia, nuėjus į parodą, pasižiūrėti kokiais pavadėliai yra statomi parodiniai šunys, ir čia pat parodoje tokį įsigyti.

Judėjimas ringe

Šuns judėjimas gali tapti lemiamu faktoriumi, pagal kurį teisėjas nuspręs skirti Jūsų šuniui pirmą vietą ar ne. Hendleris profesionalas stovėsenoje sugebės nuslėpti šuns trūkumus, bet šuns judesyje  teisėjas tikrai įžvelgs trūkumus, jeigu tokių yra. Kaip pasiekti to, kad šuo ringe parodytų savo veislei būdingą, harmoningą ir subalansuotą judesį?

Šuo ringe juda šalia hendlerio iš kairės pusės ristele, jis negali šuoliuoti ar eiti eidine. Šuo turi judėti laisvai.

judejimas_ratuJudėti ringe reikia prieš laikrodžio rodyklę. Judant ratu šuo visada turi būti rato viduje. Hendleris jokiu būdu negali užstoti šuns, t.y. šuo visada turi būti tarp vedlio ir teisėjo. Dažniausiai judesiu ratu ringas pradedamas ir juo užbaigiamas. Šuns judesyje teisėjas mato jo balansą, galinių ir priekinių kojų atsispyrimo jėgą, taisyklingą viršaus liniją, kaklą. Judesyje šuns galva turi būti nukreipta į priekį, o ne į viršų lyg žiūrint į hendlerį. Taip pat atliekant judesį ratu privalu laikytis pakankamo atstumo tarp kitų dalyvių.

linijaJudesys ringe nuo teisėjo į teisėją (pirmyn-atgal) dažniausiai naudojamas teisėjų atliekant individualią šuns apžiūrą. Tai judesys, kada Jūs pradedate judėti nuo teisėjo apsisukate, grįžtate į teisėją ir pastatote šunį už pusantro metro prieš teisėją. Šuo turi judėti griežtai tiesiai įsivaizduojamos tiesiosios.

figRečiau teisėjų naudojamos figūros yra figūra T ir figūra trikampis. Judama nuo teisėjo kaip pavaizduota paveikslėlyje.

Šuo ringe parastai juda šalia hendlerio arba šiek tiek jo priekyje, bet ne gale. Jeigu šuo atsiduria gale, jokiu būdu netempkite šuns bandydami jį paraginti, tam naudokite skanėstą ar žaislą, kad sudominti ir išjudinti šunį.

Individuali šuns apžiūra

Svarbiu parodos elementu yra šuns individuali apžiūra ir perkandimo patikra. Dauguma teisėjų žiūri tik šuns perkandimą, bet teisėjas taip pat gali norėti patikrinti dantų buvimą. Bet kurio atveju parodinis šuo turi būti išmokintas ir leisti teisėjui apžiūrėti burną. Taip pat apžiūrint individualiai teisėjas liečia visą šuns kūną, o patinams yra būtina kiaušidžių apžiūra, todėl šuo turi leistis liečiamas kito žmogaus. Paprastai šuo individualiai apžiūrai yra statomas ant stalo, teisėjas prieina ir žiūri arba paprašo parodyti šuns perkandą, liečia šunį. Apžiūros metu hendleris jokiu būdu negali stovėti tarp teisėjo ir šuns. Šuo visą apžiūros laiką turi stovėti ant stalo parodinėje stovėsenoje.

Informacija ruošiama..

Debiutas šunų parodoje