Rubrika

AR ŽINOTE.. ?

1 klausimas: Prieš kiek metų šuo buvo prijaukintas žmogaus?

a) Maždaug prieš 9000-10000 metų

b) Maždaug prieš 14000-15000 metų

c) Maždaug prieš 22000-23000 metų

2 klausimas. Mopsai priklauso IX FCI grupės 11 sekcijai: Mažieji molosinio tipo šunys. Ši sumažinta mastifo atmaina Tolimuosiuose Rytuose atsirado:

a) maždaug prieš 2400 metų.

b) maždaug prieš 1900 metų

c) maždaug prieš 700 metų

3 klausimas. Kur buvo sukurta MOPSO veislė?

a) Kinijoje

b) Amerikoje

c) Didžiojoje Britanijoje

 

Ar žinote, kad pirmas mopsas į Lietuvą buvo atvežtas 1993 m. Tai buvo iš Podolsko atvežta smėlinė kalytė ORETTA (sav.L.Velička).

4 klausimas. Kada buvo įkurta Lietuvos kinologų draugija (LKD)?

a) 1990 m.

b) 1992 m.

c) 1994 m.

 

Ar žinote, kad šiuo metu pasaulyje egzistuoja apie 400 šunų veislių! Veislė – tai didelė grupė šunų, kuriuos sieja bendra kilmė, paskirtis, paveldimas būdas ir išvaizda.

5 klausimas. Kiek yra šunų veislių grupių (pagal FCI)?

a) 9

b) 10

c) 11

 

Ar žinote, kad senovės Kinijoje mopsus garbino dėl raukšlėtos kaktos. Tokias pat raukšles, liudijančias proto galią, tušu piešdavo ant imperatoriaus kaktos.

6 klausimas. Mopso kaukolė yra šio tipo:

a) mesocefalinio

b) brachicefalinio

c) dolichocefalinio

 

Ar žinote, kad mopsų protėviais laikomi Lo-cze, kilę iš Sičuanio provincijos šunų, išvestų Tibete. Mopsų veislę labai puoselėjo Sun dinastija, kuri valdė Kiniją XVI amžiuje.

7 klausimas. Kuris mopso kailio spalvos genas yra dominantinis?

a) juodos

b) smėlinės

c) baltos

8 klausimas. Ar žinote, kas yra nustatoma pagal Putnamo metodiką?

a) kalės  nėštumas

b) kelio sąnario patologija

c) progresuojanti tinklainės atrofija (PRA)

9 klausimas. Kas yra progesteronas?

a) lytinė ląstelė

b) kiaušialąstė

c) hormonas

10 klausimas. Kriptorchizmas tai:

a) neišdygęs iltinis dantis

b) nenusileidusi sėklidė

c) išnyrantis sąnarys

11 klausimas. Kiek suaugęs šuo turi dantų?

a) 42

b) 38

c) 32

12 klausimas. Nuo kada vyksta didžiausia šunų paroda CRUFTS Didžiojoje Britanijoje?

a) 1888 m.

b) 1890 m.

c) 1891 m.

13 klausimas. Kuri paroda laikoma seniausia ir vyksta iki šių dienų?

a) Crufts paroda

b) Westminsterio šunų klubo paroda

c) Europos šunų paroda

________________________________________________

ATSAKYMAI

1 klausimas .TEISINGAS ATSAKYMAS B. Šuo žmogaus buvo prijaukintas maždaug prieš 14 000- 15 000 metų. Naminiai šunys kilo iš mėsėdžių žinduolių, kurių unikalūs plėšiamieji ir pjaunamieji dantys išsivystė prieš milijonus metų. Prieš du milijonus metų šuninių (Canidae) šeimoje atsirado dešimt plėšrūnų grupių. Vieną jų sudarė kojotai, šakalai ir vilkai. Kai žmonės įsikūrė nuolatinėse gyvenvietėse, vilkas įsitaisė greta ir pakeitė savo gyvenimo būdą. Taip susidarė aplinkybės atrankai, dėl kurios išsivystė naminis šuo. Žmogus ir šuo vystėsi skirtingose ekologinėse nišose: šunys, kažkur Azijoje, o žmogus Afrikoje. Ir žmonės, ir šunys migravo iš protėvių gimtų vietų į kitus pasaulio kraštus. Taigi mūsų ryšys su šunimis yra atsitiktinis.

2 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS A. Mopsų protėvius kadaise laikė budistų dvasininkai. XVI a. olandų Ost Indijos bendrovė šių šunų atgabeno į Olandiją. Juos pamėgo aristokratai ir karaliai. Kai kurie įžymus mopsų šeimininkai:

• Karalius Viljamas III (1650-1702) ir karalienė Marija Stiuart II (1662-1694), Didžiosios Britanijos ir Airijos

monarchai, kurie išpopuliarino mopsus Anglijoje.

• Prancūzų rašytojas ir filosofas Volteras (1694-1778)

• Anglų dailininkas ir rašytojas Viljamas Hogartas (1697-1764)

• Prancūzijos karaliaus favoritė Luiza Markizė de Pompadur (1721-1764)

• Prancūzijos karaliaus žmona Antuanettė Mari Luiza XVI (1755-1793)

• Pirmoji Napoleono Bonaparto žmona Džozefina (1763-1814)

• Karalienė Viktorija (1819-1901)

• kunigaikštis Enghin, prancūzų princas, kuris buvo nužudytas Bonaparto (1772-1804)

• Vindzoro kunigaikštis (1894-1972)

• Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalius, karūnuotas kaip Edvardas VIII ir jo žmona Jollis Simson, Vindzoro kunigaikštienė.

3 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS C. Mopso kilmės šalis laikoma senovės Kinija, bet MOPSO veislė sukurta Didžiojoje Britanijoje. Be je pirmasis mopsų mylėtojų klubas buvo įsteigtas 1884 m. Anglijoje.

4 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS B. Lietuvos kinologų draugija įkurta 1992 m. Draugija yra asocijuota FCI narė (nuo 2001 m.). Visi Lietuvos šunų augintojai ir veisėjai susibūrę į klubus, kurie priklauso LKD. Lietuvos kinologų draugija rūpinasi Lietuvoje veisiamų veislių pripažinimu FCI, kaupia duomenų banką, pildo šunų veislių knygą, išduoda šunų kilmės liudijimus, registruoja veislynus, rengia šunų parodas ir varžybas. Lietuvos kinologų draugija (LKD).

5 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS B. Šunų veislių sąrašas suskirstytas pagal Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) klasifikaciją, apima žinomiausias šunų veisles. Ši veislių ir jų tipų klasifikacija yra sutartinė. Taigi pagal FCI klasifikaciją šunų veislės skirstomos į 10 grupių:

I. Piemenų šunys (avišuniai, bandšuniai, galvijų sargšuniai)

II. Pinčeriai, šnauceriai, molosai, mastifai ir šveicarų zenenhundai

III. Terjerai (ilgakojai terjerai, trumpakojai, buldogiškieji, nykštukiniai terjerai, juodieji terjerai)

IV. Taksai

V. Špicai (arktiniai ir kinkomieji šunys, Skandinavijos sarginiai špicai, Europos špicai, primityvieji špicai)

VI. Skalikai

VII. Pointeriai (Europos pointeriai, prancūzų brakai, seteriai ir pointeriai)

VIII. Spanieliai ir retriveriai (retriveriai, spanieliai, vandenšuniai)

IX. Kambariniai šunys (bišonai, pudeliai, belgų grifonai, beplaukiai šunys, Tibeto šunys, čihuahua, nykštukiniai anglų spanieliai, japonų činas ir pekinas, Europos nykštukiniai spanieliai, nykštukiniai mastifai)

X. Kurtai (ilgaplaukiai, šiurkščiaplaukiai, lygiaplaukiai kurtai)

6 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS B. Yra trys pagrindiniai kaukolių pavidalai: dolichocefalinis arba ilgasnukis, mesocefalinis ir brachicefalinis arba besnukis. Kitur mopso kaukolė dar vadinama kraštutinio brachicafalinio tipo.

7 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS A. Kiekvienas mopsas turi vieną porą genų, kuri nulemia jo kailio spalvą. Kiekvienas iš tėvų perduos vieną iš kailio spalvos genų šuniukui, todėl kiekvienas šuniukas gims su unikalia savo kailio spalvos genų pora. Smėlinę kailio spalvą nulemia recesyvinis genas, o juodą spalvą nulemia – dominantinis. Tai reiškia, kad jei šuniukas paveldėjo vieną juodos spalvos geną ir vieną smėlinės spalvos geną, tai šuniukas bus juodas. Tai taip pat reiškia, kad dviejų smėlinių mopsų pora negali duoti juodų šuniukų, nes nei vienas iš tėvų neturi juodos spalvos geno. Plačiau apie mopso spalvų genetiką: MOPSO SPALVA

8 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS B. Pagal Putnamo metodiką yra nustatoma kelio girnelės patologija.  Sveiko šuns abiejų kelio girnelių rezultatas užrašomas trumpiniu PL=0/0.

Įvertinimo rezultatai (pagal Putnamo metodiką):

0 – Kelio sąnarys yra normalus.

1 – Kelio girnelės raiščiai yra beveik normoje. Girnelė juda lengviau nei įprastai, ji gali išnirti, jei kelio sąnarys yra ištiestas. Girnelė pati savaime gali išnirti, bet visada atsistato į įprastą padėtį. Tiesiojo girnelės raiščio padėtis gali lengvai pakisti sukant blauzdikaulį.

2 – Kelio girnelė yra normalioje padėtyje, kai koja yra ištiesta. Girnelė išnyra, esant sulenktam kelio sąnariui arba kai blauzdikaulis yra sukamas. Išnirusi girnelė negrįžta į savo vietą, kol nėra atstatoma. Proximalinė blauzdikaulio dalis sukasi kampu iki 30 laipsnių.

3 – Girnelė pastoviai išnirusi. Laikinai ji gali būti atstatyta į normalią padėtį. Proximalinė blauzdikaulio dalis į vidinę pusę sukasi 30-60 laipsnių kampu.

4 – Girnelė pastoviai išnirusi, jos negalima atstatyti į savo vietą. Proximalinė blauzdikaulio dalis sukasi 90 laipsnių kampu.

9 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS C.

10 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS B. Kriptorchizmas – tai būklė, kurios metu viena ar abi sėklidės nenusileidžia į kapšelį. Simptomai: sėklidžių kapšeliai be sėklidžių, sėklidė apčiuopiama kirkšnies kanale arba pilvo ertmėje.

11 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS A. Suaugęs šuo turi 42 dantis. Kaip ir visiems žinduoliams, šunims auga pieniniai, vėliau – nuolatiniai dantys. Maži aštrūs pieniniai dantys išsivysto iki 6 – 8 savaičių amžiaus šuniukams. Maždaug 14 savaitę iškrenta ir pradeda kaltis nuolatiniai dantys. Penkių mėnesių šuniukas jau turi visus 42 nuolatinius dantis iš kurių 22 – apatiniame žandikaulyje, 20 – viršutiniame.

12 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS C. Crufts šunų paroda buvo pavadinta jos įkūrėjo Charles Cruft vardu. Pirmoji Crufts paroda įvyko 1891 m. ir tai buvo pirmoji visų veislių šunų paroda, kurioje varžėsi virš 2000 šunų. Crufts nėra atvira paroda, šunys į ją yra kvalifikuojami laimėdami aukščiausia įvertinimą Crufts kvalifikacijos parodose ir taip įgauna teisę dalyvauti sekančių metų Crufts parodoje.

13 klausimas. TEISINGAS ATSAKYMAS B. Pirmoji Westminsterio Šunų klubo paroda įvyko 1877 m. gegužės 8 dieną JAV ir tai yra seniausia pasaulyje šunų paroda, kuri vyksta iki šių dienų.